Firemný blog‎ > ‎

Čo je to ten "cloud"?

uverejnené 6. 1. 2015, 15:36 používateľom Lukas Kisza   [ aktualizované 14. 3. 2015, 14:51 ]
Cloudové riešenia nám tu vyrástli ako huby po daždi. Už ich využívame skoro všetci a ani o tom nemusíme vdieť.
V zásade rozdelujeme cloudové riešenia do troch typov:
 1. Software as a Service (SaaS)Softvér ako služba dostupná cez internet, bežiaca na všetkých platformách od Windows, Mac, Android až po Unix.
  SaaS zaznamenal asi najväčší boom v úložiskách ako Google drive, Dropbox, OneDrive. Patria tu ale aj aplikácie na vzdialenú prácu s PC (Team Viewer, Mikogo,..) alebo telefonovanie a sms (Skype, WhatsApp,..) a veľa iných.
 2. Platform as a Service (PaaS)Platforma ako služba je vlastne dynamický hosting s vopred určenou platformou, kde platíte len za naozaj využité prostredky. Medzi najznámejšie PaaS patra Google App EngineAmazon Web Services, alebo OpenShift.
 3. Infrastructure as a Service (IaaS)Infraštruktúra ako služba - ten pravý cloud
  V princípe sa jedná o prenájom výpočtového výkonu, databáz a úložného miesta v datacentre poskytovateľa služby. Najznámejším a najjednoduchším je prenájom virtuálneho servra, no môže to byť aj databáza, diskový priestor, alebo súbor servrov a databáz.
  Medzi najväčších poskytovateľov IaaS patria Google Cloud PlatformMicrosoft Azure, HP Helion, alebo Amazon EC2. Z menších poskytovateľov mi nedá nespomenúť aspoň skvelý Forpsi cloud. Každá služba má svoje pre a proti a ich ceny a podmienky sa môžu značne líšiť, pre to je veľmi dôležité zvoliť tú správnu kombináciu.

  Najväčšími výhodami Cloud riešení sú minimálne vstupné náklady, takmer neobmedzená škálovateľnosť, dostupnosť a minimálna údržba. Aj keď je Cloud ešte stále v plenkach, napreduje míľovými krokmi a aj vďaka unifikácii sa cez OpenStack sa budú dať jednotliví poskytovatelia tej ktorej služby prepájať.